ειπε εμοι παρακαλω

Enter the Agora to try to communicate with others in Latin and Ancient Greek.
Post Reply
Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

το ονομα μου Μαρκος. εγω λαλω ̔Ελληνιστι. οικω εν "Κολοραδο." δυο υιους εχω. και συ; τι ονομα σου; που οικεις; υιους εχεις; ειπε εμοι παρακαλω. ερρωσο
Last edited by Markos on Wed Jun 08, 2011 2:53 am, edited 2 times in total.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

Χαῖρε,

Ὄνομά μοι Εὐθύμιος καὶ οἰκῶ ἐν Καναδᾷ, ἀλλὰ υἱοὺς οὐκ ἔχω, οὔτε θυγατέρας οὔτε γυναῖκα. ἡ δὲ μήτηρ μου χαλεπῶς φέρει :D.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

ευχαριστω σοι υπερ της αποκρισεως σου. συνιημι σε. εχω γαρ μητερα. η μητερ μου δε εχαρη οταν η γυνη μου ετεκε υιον. τινα βιβλια αγαπᾳς αναγιγνωσκειν Ελλνηνιστι; εγε αγαπω την Καινην Διαθηκην και το βιβλια του Ομηρου. γραφε εμοι παρακαλω. ερρωσο.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

Κἀγὼ φιλῶ τὰ τοῦ Ὁμήρου ἔπη, ἀλλὰ μόνον μικρόν τι μέρος τῆς Ἰλιάδος ἀνέγνωκα ἐν τῇ ἑλληνικῇ γλώττῃ. καὶ τὰ τοῦ Πλάτωνος ἔργα, μάλιστα τὴν Ἀπολογίαν Σωκράτους, ἣν πολλάκις ἀνέγνωκα. ἀλλὰ μάλιστα φιλῶ τὰ τοῦ Σοφοκλέους δράματα, καὶ ὄτε ἠρχόμην τὴν ἑλληνικὴν μανθάνειν, ἦν εἷς τῶν ἐμῶν σκοπῶν ἀναγνῶναι ταῦτα.

Τί μανθάνεις τὴν ἑλληνικὴν γλῶτταν; πολλοὶ μοί ἐστιν λόγοι· ἀναγιγνώσκειν τὰ βιβλία τὰ ἑλληνικὰ καὶ οὐ τὰς μεταφράσεις, καταλαμβάνειν τὴν λειτουργίαν ἐν τῇ ἐκκλησίᾳ, μαθεῖν τὴν τῆς νεοελληνικῆς γλώττης ἱστορίαν, κτλ., ἀλλὰ τὸ μάλιστά με ὁρμῶν ἐστὶ τὸ κάλλος ὡς ἐμοὶ δοκεῖν τῆς ἑλληνικῆς.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

μανθανω την γλωσσαν Ελληνικην ινα ακριβωστερον καταλαμβανω τον λογον του θεου. μανθανω Ομηρον ινα ευχαριστω θεῳ υπερ του καλλου. συμφημι οτι η γλωσσα Ελληνικη καλη εστιν. παν καλλος εκ θεου εστιν, κατα με.

ουκ ανεγνω τα δραματα του Σοφεικλου. τι δραμα συμβουλευῃ; γιγνωσκεις το " a good annotated English edition with notes?" ερρωσο.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

NateD26
Textkit Zealot
Posts: 789
Joined: Tue Aug 11, 2009 10:14 am
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by NateD26 »

I wish I could express myself as well as you guys. I'll try my best.
[modus, what did you mean by με ὁρμῶν in your last post?]

Χαίρετε.
τοὔνομά μοι Ναθαν καὶ ἐν Ἰσραελ οἰκῶ. ἓξ καὶ εἴκοσιν ἔτη γέγονα. οὔτε γυναῖκα οὔτε παῖδας ἔχω καὶ οὔπως ἐπίσταμαι τὴν Ἑλληνικὴν ἀλλ᾿ ὅμως κατ᾿ ἡμέραν πειρῶμαι μανθάνειν ὡς δύναμαι. νῦν δὲ τὴν Σωκράτους Ἀπολογίαν* τὴν τοῦ Πλάτωνος ἀναγιγνώσκω καὶ ἐν μάλιστα ἡδονῇ ἐστί μοι. ἀεὶ παρὰ τοῦ Εὐθυμίου βοηθοῦμαι καὶ χάριν πρόσοιδα αὐτῷ·
[and to borrow the idea from that passage of Plato's Apology] εἰ δὲ χρήματα εἶχον, ἐδίδουν ἂν δή. [genuinely] :D

* oops. edited to acc. with article.
Last edited by NateD26 on Sun May 23, 2010 6:46 pm, edited 4 times in total.
Nate.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

χαιρε ω Ναθαν. γραφεις Ελληνιστι καλως. καταλαμβανω γαρ παντας λογους σου. πολλακις ηρξαμην αναγιγνωσκειν την Απολογιαν του Πλατονος. ουδεπω ετελησα αυτην. μονον το Συμποσιον ανεγνων. ελπιζω οτι γραψεις ωδε πολλακις. ερρωσο.
Last edited by Markos on Wed Jun 08, 2011 2:56 am, edited 1 time in total.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

Markos wrote:ουκ ανεγνω τα δραματα του Σοφεικλου. τι δραμα συμβουλευῃ; γιγνωσκεις το " a good annotated English edition with notes?" ερρωσο.
ἄλλοτε μὲν μᾶλλον ἐπαινῶ τὸν «Οἰδίποδα Τύραννον», ἄλλοτε δὲ τὴν «Ἀντιγόνην». ἀγγλικὴν ἔκδοσιν μετὰ σημειωμάτων oὐ γιγνώσκω. νέος δὲ ὦν ἐπριάμην τὸ βιβλίον "Three Theban Plays", ὃ ἔχει ποιητικὰς μεταφράσεις τοῦ Robert Fagles, καὶ σφόδρα μοι ἤρεσεν.

δεῖ με χάριν σοι εἰδέναι ἐπὶ τούτῳ τῷ θέματι, ὅτι σπανίως γράφω ἑλληνίστι ἀλλὰ πολύ μοι βοηθεῖ. δίδωσί μοι καὶ πρόφασιν τὴν ἐργασίαν μου μὴ ποιεῖν. ἀλλὰ τῆς ἐμῆς συνδέσεως διαδικτύου νῦν μάλα βραδείης οὔσης, γίγνεται ὀλίγον δυσχερές. :|

--
NateD26 wrote:[modus, what did you mean by με ὁρμῶν in your last post?]
ἐπειρώμην εἰπεῖν "what motivates me most". καὶ ἡδέως πειρῶμαι βοηθεῖν. δοκεῖ γάρ μοι πλέον με μανθάνειν ἀποκρινόμενον ἢ ἐρωτῶντα.

NateD26
Textkit Zealot
Posts: 789
Joined: Tue Aug 11, 2009 10:14 am
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by NateD26 »

Markos wrote:χαιρε ω Ναθαν. γραφεις Ελληνιστι καλως. καταλαμβανω γαρ παντας λογους σου. πολλακις ηρξαμην αναγιγνωσκειν την Απολογιαν του Πλατονος. ουδεπω ετελησα αυτην. μονον το Συμποσιον ανεγνων. ελιζω οτι γραψεις ωδε πολλακις. ερρωσο.
εὐχαριστῶ σοι, Μαρκος [is your name declinable?].
τί ἐστι τοῦτο τὸ ῥῆμα, ἐλίζω; οὐκ ἐδύνετο αὐτὸν εὑρίσκειν.
modus.irrealis wrote: δεῖ με χάριν σοι εἰδέναι ἐπὶ τούτῳ τῷ θέματι, ὅτι σπανίως γράφω ἑλληνίστι ἀλλὰ πολύ μοι βοηθεῖ. δίδωσί μοι καὶ πρόφασιν τὴν ἐργασίαν μου μὴ ποιεῖν. ἀλλὰ τῆς ἐμῆς συνδέσεως διαδικτύου νῦν μάλα βραδείης οὔσης, γίγνεται ὀλίγον δυσχερές. :|
τί ἐστι τοῦτο τὸ ὄνομα, διαδικτύου;
modus.irrealis wrote:
NateD26 wrote:modus, what did you mean by με ὁρμῶν in your last post?
ἐπειρώμην εἰπεῖν "what motivates me most". καὶ ἡδέως πειρῶμαι βοηθεῖν. δοκεῖ γάρ μοι πλέον με μανθάνειν ἀποκρινόμενον ἢ ἐρωτῶντα.
εὐχαριστῶ σοι, Εὐθύμιε.
Nate.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

οἶμαι "ελιζω" τυπογραφικὸν σφάλμα εἶναι ἀντὶ "ἐλπίζω"

"διαδίκτυον" σημαίνει "internet" ἐν τῇ νεοελληνικῇ γλώττῃ (ἢ μᾶλλον "διαδίκτυο" ἄνευ τοῦ τελικοῦ ν). ὅταν δεῖ με διαλέγεσθαι περὶ τῶν καινοτέρων, μοι δοκεῖ εὔλογον χρῆσθαι τοῖς νεοελληνικοῖς ὀνόμασιν. ἄλλως οὐ δυναίμην διαλέγεσθαι περὶ τούτων.

NateD26
Textkit Zealot
Posts: 789
Joined: Tue Aug 11, 2009 10:14 am
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by NateD26 »

χάριν σοι οἶδα, ὦ Εὐθύμιε.
modus.irrealis wrote:ἄλλως οὐ δυναίμην διαλέγεσθαι περὶ τούτων.
is this opt. potential, "Otherwise, I might not be able to discuss them"?
shouldn't it have ἄν? ἀλλ᾿ ἴσως ἀλλοῖός ἐστιν.
Nate.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

ναι, ναι, Ευθυμος εγραψε καλως. εδει γραψαι "ελπιζω." και συμφημι οτι η νεωΕλληνικη γλωσσα ωφελιμος εστιν ημων γραφοντων Παλαι-Ελληνιστι.

το ονομα μου Μαρκος εστιν Μαρκος Μαρκου Μαρκῳ Μαρκον. γραφοι τις "ω Μαρκε" η "ω Μαρκος." ουκ διαφερει. μονον ινα καταλαμβανωμεν.

ερρωσθε ω φιλοι μου.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

NateD26 wrote:is this opt. potential, "Otherwise, I might not be able to discuss them"?
shouldn't it have ἄν? ἀλλ᾿ ἴσως ἀλλοῖός ἐστιν.
ὀρθῶς λέγεις· δεῖ ἔχειν "ἂν".

User avatar
jaihare
Textkit Zealot
Posts: 959
Joined: Mon Oct 22, 2007 2:47 am
Location: Tel Aviv, Israel
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by jaihare »

ὄνομά μοι Ἰάσων. οὐκ οἶδα τὴν ἑλληνικὴν γλῶτταν λαλεῖν. μανθάνω ἐκ τῆς βίβλου Ἀθήναζε ἅμα σὺν τῷ Ναθαν. ὁ μὲν Ναθαν γιγνώσκει τὸ πάντα, ἐγὼ δὲ οὐδέν. :)
κἀγὼ ἐν Ἰσραὴλ οἰκῶ. οὔτε ὑιοὺς οὔτε γυναῖκα ἔχω.

ἡμεῖς δὲ καθ᾿ ἑβδομάδα συγγιγνόμεθα καὶ ἅμα μανθάνομεν τὴν ἑλληνικήν (ἅμα ἀναγιγώσκομεν ἐκ τῆς βίβλου). τίς βούλεται ἡμῖν συγγίνεσθαι;* :)

χάρις ὑμῖν
Ἰάσων

* Is there a better way to say "meet with"?

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

χαιρε ω Ιασων. εχω χαραν αναγιγνωκσων την επιστολην σου. το συνιεναι τους λογους σου μαλιστα ευκοπον εστιν. ουκ οικω εν Ισραελ. ουκ δυναμαι ουν ειναι μεθʼ υμων. πλην χαιρω γραφων σοι και τῳ Ναθαν. ερρωσο.

p.s. what do you guys think of using the larger font for these posts? It's easier on my eyes so I encourage you to do it if you don't mind.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

User avatar
jaihare
Textkit Zealot
Posts: 959
Joined: Mon Oct 22, 2007 2:47 am
Location: Tel Aviv, Israel
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by jaihare »

Markos wrote:χαιρε ω Ιασων. εχω χαραν αναγιγνωκσων την επιστολην σου. το συνιεναι τους λογους σου μαλιστα ευκοπον εστιν. ουκ οικω εν Ισραελ. ουκ δυναμαι ουν ειναι μεθʼ υμων. πλην χαιρω γραφων σοι και τῳ Ναθαν. ερρωσο.

p.s. what do you guys think of using the larger font for these posts? It's easier on my eyes so I encourage you to do it if you don't mind.
εὐχαριστῶ σοι, ὦ Μᾶρκε, περὶ τῶν ἀγαθῶν λόγων σου. ἡμεῖς ἐν τῷ διαδικτύῳ συγγινόμεθα διὰ τοῦ SKYPE. εἰ τις βούλεται ἡμῖν συγγίνεσθαι, ἡδέως δεξόμεθα αὐτόν.

P.S. I'd like to know why this forum doesn't let us adjust our fonts, too. This font is ugly. :">
Last edited by jaihare on Tue May 25, 2010 1:22 am, edited 1 time in total.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

ευχαριστω σοι ω Ιασων υπερ της αποκρισεως σου. χαιρω οτι γραφεις μεγαλλοις γραμμασι. φροντισω περι το Skype. ταχα λαλησω μεθʼ υμων. ερρωσο.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

NateD26
Textkit Zealot
Posts: 789
Joined: Tue Aug 11, 2009 10:14 am
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by NateD26 »

εὐχαριστῶ σοι, ὦ Ἰάσων, ἀλλ᾿ οὐκ οἶδα τὸ πάντα, οὔτε μέγα οὔτε μικρόν.
σὺ μὲν ἐν ἀκαδημία ἦς πολὺν χρόνον μανθάνων, ἐγὼ δὲ οὔ.

συγγίγνου* Ἰάσονί τε καὶ ἐμοί , ὦ Μᾶρκε, ὅταν βούλῃ. καὶ ἡδέως ἄλλους δεξόμεθα.

ὦ Εὐθύμιε, ἐπειδὰν τελευτήσω τὴν Ἀπολογίαν, βουλοίμην ὅτι δυνήσομαι
τὰς Ἀριστοφάνους Σφῆκας ἄρχειν, ἣν ἢδη ἀνέγνων ἐν Ἑβραικῷ καὶ σφόδρα ἐφίλησα. ἆρα σὺ ταύτην ἀνέγνωκας;
πότερον μάλα χαλεπή ἐστιν ἢ οὔ;


* should it be written this way or συγγίνου? I can't find any records of the form I used, which seemed natural to me considering
there's the non-compound imperative γίγνου. I know that in koine, it was written without the g in all the present declension,
but was this compound somehow different in Attic because of some problems with many g's? i did find συγγιγνέσθω, so it
might have been συγγίγνου after all, just that no one had used it.

** I've edited my post to correct some mistypes. sorry.
Last edited by NateD26 on Tue May 25, 2010 7:06 pm, edited 5 times in total.
Nate.

User avatar
jaihare
Textkit Zealot
Posts: 959
Joined: Mon Oct 22, 2007 2:47 am
Location: Tel Aviv, Israel
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by jaihare »

NateD26 wrote:εὐχαριστῶ σοι, ὦ Ἰάσων, ἀλλ᾿ οὐκ οἶδα τὸ πάντα, οὔτε μέγα οὔτε μικρόν.
σὺ μὲν ἐν ἀκαδημία ἦς πολὺν χρόνον μανθάνων, ἐγὼ δὲ οὔ.

συγγίγνου* Ἰάσονί τε καὶ ἐμοί , ὦ Μᾶρκε, ὅταν βούληται. καὶ ἡδέως ἄλλους δεξόμεθα.

ὦ Εὐθύμιε, ἐπειδὰν τελευτήσω τὴν Ἀπολογίαν, βουλοίμην ὅτι δυνήσομαι τὴν Ἀριστοφάνους
Σφῆκας ἄρχειν, ἣν ἢδη ἀνέγνων ἐν Ἑβραικῷ καὶ σφόδρα ἐφίλησα. ἆρα σὺ ταύτην ἀνέγνωκας;
πότερον μάλα χαλεπή ἐστιν ἢ οὔ;
ἐγὼ μὲν ἐν τῷ SUBJUNCTIVE καὶ ἐν τῷ OPTATIVE οὐ δύναμαι λαλεῖν/γράφειν, σὺ δὲ τὸ πάντα δύνασαι. βουλοίμην ὅτι δυνήσομαι οὕτω καλῶς ἐν τῇ ἑλληνικῇ γράφειν. κὸλ ἁκαβὸδ λεχά. ;)

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

NateD26 wrote:ὦ Εὐθύμιε, ἐπειδὰν τελευτήσω τὴν Ἀπολογίαν, βουλοίμην ὅτι δυνήσομαι τὴν Ἀριστοφάνους
Σφῆκας ἄρχειν, ἣν ἢδη ἀνέγνων ἐν Ἑβραικῷ καὶ σφόδρα ἐφίλησα. ἆρα σὺ ταύτην ἀνέγνωκας;
πότερον μάλα χαλεπή ἐστιν ἢ οὔ;
οὐδεμίαν κωμῳδίαν ἀνέγωκα, ἀλλὰ λέγουσιν ὅτι ἡ τῶν κωμῳδοποιῶν λέξις οὐ χαλεπή. οὐκ οἶμαι σε πολλὰς ἀπορίας ἕξειν. οὐ νομίζω σφάλμα εἶναι "συγγίγνου", εἰ καὶ οὐδέποτε ἐγράφη.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

ᾠόμην θέμα εἶναι περὶ τῶν γραμματικῶν ὅρων, ἀλλ' οὐχ εὑρίσκω. οἶδα ὅτι λέγομεν "ὑποτακτικὴ (ἔγκλισίς)" ἀντὶ "subjunctive (mood)" καὶ "εὐκτικὴ" ἀντὶ "optative". μάλα χρήσιμον ἐστὶν ἡ Τέχνη Γραμματική τοῦ Διονυσίου τοῦ Θρᾳκός.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

χαιρετε ω φιλοι. πως εχετε; εγω καλως εχω. τι νυν ποιειτε; εγω ποιω ουδεν. καμνω. ουδεν εχω λεγειν υμιν. πλην θελω γραφειν Ελληνιστι. πειρομαι γραφειν Ελληνιστι καθʼ ημεραν. και πειρομαι λαλειν Ελληνιστι καθʼ ημεραν. τινι λαλω; μενετε. ερω υμιν. λαλω προς εμαυτον. και υμεις, ω φιλοι; τινι λαλειτε; ειπετε εμοι παρακαλω. ερρωσθε.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

πολλά μοί ἐστιν ἅ δεῖ ποιεῖν, ἀλλ' ἐν τούτῳ τῷ καῦματι οὐδ' ὁτιοῦν οἷός εἰμι ποιεῖν. οὐ πέφυκα τῷ θερμῷ ἀντέχειν.

ἐγὼ οὐδενὶ λαλῶ ἑλληνίστi, ἢ οὐκ ἁρχαιοελληνίστι γε. λαλῶ γὰρ νεοελληνίστι καθ' ἡμέραν τοῖς προσήκουσί μοι. ἀλλ' οὐκ ἔστι μοι εὐκαιρία λαλεῖν ἀρχαιοελληνίστι.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

συνιημι α λεγεις. εν "Κολοραδο" γαρ και θερμον εστιν. καγω μισω το θερμον. χαιρω οτι τοπον εχεις λαλειν νεοελληνιστι. και εχω λυπην οτι ουκ εχεις τοπον λαλειν αρχαιελληνικην. ταχα εν "Skype" λαλησομεν Ελληνιστι. αλλα νυν ετι λεγω προς εμαυτον και γραφω. ευχαριστω σοι οτι αναγιγνωκσεις τους λογους μου. νυν ακουω του "Baseball" εν τῳ "radio." και συ; αγαπεις το "Baseball?" παυομαι ωδε. ερρωσο.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

δυστυχῶς οὐκ ἔχω μικρόφωνον, ἀλλὰ δεῖ με φάναι προτιμᾶν γράφειν ἢ λαλεῖν.

οὐ φιλῶ τὸ baseball. νεώτερος ὤν ἔπαιζον, ἀλλ' οὔ μοι ἀρέσκει ἀκούειν ἢ ὁρᾶν. φιλῶ τὸ hockey (σφόδρα δ' ἐλυπήθην ὅτε τὸ Μοντρεὰλ ἐξέβη ἐκ τῶν playoffs) καὶ τὸ football. τί ἄλλο φιλεῖς;

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

μαλιστα αγαπω το ποδοσφαιρον. ειμι θαυμαστης των "Denver Broncos." θελω βαδιζειν επι των ορων. οικω γαρ εγγυς των "Rockie Mountains." αγαπω βλεπειν τας κινηματογραφας. μαλιστα αγαπω τας κινηματογραφας του ""Woody Allen" και τε του Marin Scorcese. υπερ παντων αγαπω παιζειν μετα των υιων μου και αναγιγνωσκειν Ελληνιστι και προσκυνειν τῳ Θεῳ. σημερον οι "Rockies" ενικησαν. ευδαιμων γαρ ειμι. ερρωσο
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

τὸ πρῶτον ἀποροῦσα, ἐπεὶ εἶπες ποδόσφαιρον, ὂ σημαίνει soccer ἐν τῇ νεοελληνικῇ γλώττῃ, καὶ ἔπειτα τὰ Broncos, ἀλλὰ τέλος κατέλαβον. Ἐν δὲ ταῖς Ἡνωμέναις Πολιτείαις ὑποστηρίζω τὰ 49ers ἀλλ' ἐπὶ πολὺν χρόνον οὔ μοι διδόασι λόγον εὐδαίμονι εἶναι. ὄτε νέος ἦν, εἶχον Montana καὶ τότε πάντα καλὰ ἦν, ἀλλὰ νῦν οὔ.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

ναι, ναι, συνιημι. μεγας ηρως γαρ Joe Montana εστιν. ουτος γαρ βαλλει καλως. πολλακις ενικησε. ῳκησα ποτε εν San Jose. ημην ουν θαυμαστης του Joe Montana.

ερωτημα σοι εγω εχω. οικεις εν Καναδα. πλην αρα οιδας την οδον προς San Jose?

Do you know the way to San Jose?
οιδας την οδον προς Σαν Ιωση;

ειπε εμοι, παρακαλω.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

modus.irrealis
Textkit Zealot
Posts: 1093
Joined: Mon Apr 10, 2006 6:08 am
Location: Toronto

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by modus.irrealis »

καλῶς ἐποιησάμην ἀναζήτησιν διὰ Google. οὐ γὰρ ἐγνώριζον τοῦτο τὸ μέλος, καὶ ἔμελλον ἀποκρινεῖσθαι ὅτι οὐκ οἶδα. :D

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

πρασσω καλως. το "Google" καλον εστιν. πολλα τις δυναται μανθανειν παρα του Google. σημερον ανεγνων Ομηρον και επαιζον το "Uno Card Game" (Ελληνιστι) μετα τους υιους μου και εχεον υδωρ επι τα χλωρα. και συ; τι εποιησε σημερον; ειπε εμοι, παρακαλω.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

χαιρετε ω φιλοι. πολυν χρονον ουκ γραφετε. πως εχουσιν; τι ποιετε; τι ποιω; μενετε. ερω υμιν.

ανεστη εκ της κλινης μου. εισερχομαι εις την ασαμινθον μου. επειτε λουομαι. πλυνω το σωμα μου. δια τι; δια τι πλυνω το σωμα μου; μενετε. ερω υμιν. πλυνω το σωμα μου οτι το σωμα μου ακαθαρτον εστιν. τινα μελη του σωματος πλυνω; μενετε. ερω υμιν. πλυνω και τας χειρας μου τε τα σκελη μου τε την κεφαλην μου και τας τριχας μου. επειτε πινω το "καφες." επειτε επιχεω υδωρ επι τα χλωρα. επειτε αναγιγνωσκω Ελληνιστι.

και υμεις ω φιλοι. τι ποιετε; ειπετε εμοι παρακαλω. Ελληνιστι παρακαλω.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

NateD26
Textkit Zealot
Posts: 789
Joined: Tue Aug 11, 2009 10:14 am
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by NateD26 »


χαίρετε, ὦ φίλοι. ἔγωγε οὐδὲν ποιῶ, ὦ Μᾶρκε. τὴν Ἀπολογίαν οὐ πολλάκις
ἀναγιγνώσκω οὐδὲ τὴν Ἀθήναζε. μάλα μὲν μόνος εἰμὶ ὥστε οὐ παρακαλοῦμαι·
μόνον δὲ εἶναι οὐ καλόν ἐστιν ἀλλ᾿ ἀργός εἰμι. εἶθε μὴ ἐγίγνετο (ἀλλ᾿ ἐστίν).
Last edited by NateD26 on Sat Jun 05, 2010 5:19 pm, edited 1 time in total.
Nate.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

χαιρε ω Ναθαν. νυν καγω ποιω ουδεν. κεθευδω. δει με ανιστασθαι εκ της κλινης μου αλλ ουκ θελω. δει εργαζεσθαι αλλ ουκ θελω. εγω ομοιος τῳ δουλῳ εν τῳ βιβλιῳ " Αθηναζε." ραθυμος ειμι. ου πονω. ουκ θελω πονειν. πλην αγαπω γραφειν σοι και τοις αλλοις φιλοις. θελω αναγιγνωσκειν τας επιστολας παρα σου. ευχαριστω και ευτυχει. παλιν ταχεως γραψω.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

NateD26
Textkit Zealot
Posts: 789
Joined: Tue Aug 11, 2009 10:14 am
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by NateD26 »

Markos wrote:θελω αναγιγνωσκειν τας επιστολας παρα σου

χαῖρε, ὦ Μᾶρκε. τίνα ἐπιστολὴν νῦν ἀναγιγνώσκεις; ἐγὼ οὐκ ἀνέγνωκα οὐδεμίαν τῶν ἐπιστολῶν.
οὐ γὰρ χριστιάνος εἰμὶ ἀλλ᾿ ὅμως ἐθέλω ἀναγιγνώσκειν παρὰ σοῦ.
Nate.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

χαιρε ω Ναθαν. μαλιστα αγαπω πασας τας επιστολας της Καινης Διαθηκης. αλλα και αγαπω αναγιγνωσκειν τας επιστολας παρα σου και παρα Ιασονος. μονον ινα αγαγιγνωσω Ελληνιστι. λεγεις οτι Χριστιανος ουκ ει. Ιουδαιος ουν ει; Μυσλυμος ει; ειπε εμοι παρακαλω.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

NateD26
Textkit Zealot
Posts: 789
Joined: Tue Aug 11, 2009 10:14 am
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by NateD26 »

ναί. Ἐβραῖός εἰμι. πότε μὲν δεισιδαίμων ἦν, τουτέστ᾿ Ἰουδαῖος, νῦν δὲ οὔ.
Nate.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

παλιν ασπαζομαι σε ω Ναθαν. σημερον εποιησα ουδεν. αλλα τι του Ομηρου ανεγνων. βιβλιον 5 της Οδυσσειας νυν αναγιγνωσκω. νυν δει με επιχειν το υδωρ επι τα χλωρα. επειτε περιπατησω προς την αποθηκην (τουτο εστιν το "store.") επειτε οψομαι το "Βεισβαλ." επειτε καθευσω. παλιν γραψω σοι. ερρωσο.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

ειπετε εμοι, ω φιλοι και τε φιλαι. περι τινος δει υμας λεγειν; μενετε. ερω υμιν. δει υμας γραφειν περι τινος πραγματος. ουκ διαφερει εμοι. μονον ινα ημεις Ελληνιστι γραψωμεν καθʼ ημεραν. σημερον ελευσομαι προς την Εκκλησιαν. αναγνωσομαι τα ιερα βιβλια. επιχεω υδωρ επι τα χλωρα και επι τα ανθη. βαδισω επι των ορεων (τουτο εστιν το "Rockie Mountains.") οικω γαρ εν Κολοραδο. και σημερον βαλλει Ulbado Jimenez (10-1) σφοδρα βαλλιστης εστιν. ακουσομαι την ραδιοφωνην του "Rockies Baseball." και υμεις, ω φιλοι; τι ποιησετε σημερον. ειπετε εμοι, παρακαλω. Ελληνιστι, παρακαλω.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

NateD26
Textkit Zealot
Posts: 789
Joined: Tue Aug 11, 2009 10:14 am
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by NateD26 »

Markos wrote:και σημερον βαλλει Ulbado Jimenez (10-1) σφοδρα βαλλιστης εστιν.
τί λέγεις; ὁ βαλλιστὴς ἐστι "pitcher"; καλὸν εἰδέναι. :)
πότε πολλάκις ἐθεώμην "Baseball" καὶ μάλα ἐφίλουν ἀλλὰ νῦν οὐδὲν θεῶμαι.
Nate.

Markos
Textkit Zealot
Posts: 2966
Joined: Sun Jun 21, 2009 8:07 pm
Location: Colorado
Contact:

Re: ειπε εμοι παρακαλω

Post by Markos »

Ναθαν εγραψε
τί λέγεις; ὁ βαλλιστὴς ἐστι "pitcher"; καλὸν εἰδέναι.
χαιρε Ναθαν. καλη ημερα σοι.

ναι, ναι, το "Βαλλιστης" εστιν "pitcher." ουτος λογος ουκ εστιν εν τῳ λεξικῳ. πλην "βαλλιστης αληθης λογος
εστιν. δια τι; οτι Μαρκος και Ναθαν χρωνται τουτον λογον το "Βαλλιστης."

ερωτημα σοι εχω. οταν ης θαυμαστης του "Βεισβαλλ" τις βαλλιστης ην μαλιστα αγαπωμενος υπο
σου; ο βαλλιστης μαλιστα αγαπωμενος υπο μου "Roger Clemens" ην. και συ; ειπε εμοι, παρακαλω.
οὐ μανθάνω γράφειν, ἀλλὰ γράφω τοῦ μαθεῖν.

Post Reply